600 nastavnika je zatražilo neplaćeno odsustvo, Sindikat Školstva je zabrinut zbog njihovog bekstva iz zemlje

Ujedinjeni sindikat obrazovanja, nauke i kulture Kosova (SBAShK) izrazio je zabrinutost da je oko 600 nastavnika zatražilo odsustvo bez plate, kako bi napustili zemlju.

Institut EdGuard je saopštio da ovo neplaćeno odsustvo ne može biti direktno povezano sa emigracijom nastavnika. Direktor za mlade Kehaja rekao je da nastavni proces nije ugrožen, a trenutno postoji višak nastavnika.

Potpredsjednica SBAŠK Vjolca Šalja rekla je da se pre početka školske 2023-2024 godine više od 300 nastavnika prijavilo opštinskim direkcijama za obrazovanje za neplaćeno odsustvo. Prema njenim riječima, većina njih je ovaj odmor uzela sa namjerom da napusti Kosovo i nađe se negde u različitim zemljama Evrope.

Prema njenim riječima, ovaj broj se povećao nakon liberalizacije viza. U drugom polugodištu školske 2023/24. godine, skoro 600 nastavnika je zatražilo neplaćeno odsustvo

„Prije početka školske 2023-2024 godine, više od 300 nastavnika se prijavilo opštinskim direkcijama za obrazovanje za neplaćeno odsustvo, i uglavnom su te zahtijeve podnosili da bi napustili Kosovo i našli se negde u različitim zemljama Evrope. Međutim, liberalizacijom viza sada kada počinje drugo polugodište školske 2023/2024. godine, ovaj broj se povećao, prema informacijama koje imamo od nastavnika, to je negde oko 500 ili 600 nastavnika za ovu godinu“, rekla je ona.

Šalja je rekla da ima i nastavnika koji odlaze iz zemlje a da nisu podnijeli zahtijeve opštinskim direkcijama, za koje je rekla da je ovo veoma uznemirujući alarm.

„Ili oni koji su se prijavili opštinskim direkcijama za neplaćeno odsustvo, ili sada imamo nastavnike koji napuštaju našu zemlju bez ikakvih zahtijeva opštinskim direkcijama, odlazeći u različite zemlje u Evropi. Ovo je veoma zabrinjavajući alarm jer u bliskoj budućnosti, ako se nastavi ovakav trend odlaska nastavnika sa Kosova, naše škole će ostati bez nastavnika albanskog jezika“, rekla je ona za EO.

U međuvremenu, direktor Instituta EdGruard,  Rinor Ćehaja, rekao je da ne vjeruje da uzimanje neplaćenog odsustva od strane nastavnika ima direktnu vezu sa emigracijom u inostranstvo.

Prema njegovim riječima, ova statistika može da se izvuče samo iz opština i Ministarstva finansija i to po završetku neplaćenog odsustva.

„Ne vjerujem da neplaćeno odsustvo koje koristi jedan broj nastavnika ima direktnu vezu sa emigracijom u inostranstvo. Ovo je statistika koju mogu da izvuku samo opštine i Ministarstvo finansija i to po završetku neplaćenog odsustva. Na kraju krajeva, to je kategorija odmora koja po zakonu pripada svakom nastavniku i svakom drugom javnom službeniku“, rekao je on.

Ćehaja je naveo da u zemlji ima preko 2.000 nastavnika koji su višak u obrazovnom sistemu i da, bez obzira na situaciju, ne postoji mogućnost da nastavni proces bude ugrožen.

„Srećom, profesija nastavnika i dalje je veoma privlačna za zapošljavanje. Sjećam se da imamo izuzetno veliki broj diplomiranih koji čekaju na prijem u školstvu. Istovremeno, podsjećam da imamo više od 2.000 nastavnika koji su višak u obrazovnom sistemu, tako da u svakom slučaju ne smatram da bi eventualni pomak u karijeri između nastavnika i promjena posla  mogli da utiče na nastavni proces. “, rekao je on za EO.