Jusuf Azemi, predsjednik Sindikata radnika privatnog sektora, rekao je da je u prva četiri mjeseca ove godine Kosovo napustilo preko 400.000 mladih, a da, prema njegovim riječima, to znači da je oko 200.000 radnika koji su otišli iz zemlje.
„Imamo manjak radnika, što sam vam svjesno rekao, u prva četiri mjeseca, prema podacima koje imamo, prošlo je preko 400.000 mladih, što znači da je oko 200.000 radnika koji su otišli sa Kosova, ovo nekoga boli“, rekao je Azemi u „Tempusu”.
Prema njegovim riječima, u nekim sektorima, uključujući i građevinarstvo, situacija se promjenila, ali to nije zasluga Vlade.
“Mi skoro da nemamo plate radnika, posebno u građevinarstvu, čije su plate ispod 600 evra, ali to nije krivica Vlade, već manjka radnika”, rekao je on.
Azemi je rekao da prolaze kroz veoma težak period, ali da rade ono što mogu.
Isplatu od 250 evra za tehničke radnike naziva bedom, dok ih je Kurtijeva vlada sankcionisala.
On je rekao da pored drugih problema, izazov ostaje i pitanje finansiranja jer se za njih drugačije radi.
„To je izuzetno problematično jer je kod nas pitanje finansiranja malo drugačije. Što se tiče izazova naplate, imali smo jer je Zakon o sindikalnom organizovanju koji u momentu uklanjanja podataka potpisanog radnika obavezuje vlasnika firme da zaustavi sredstva za sindikat, sada neko preduzeće, vlasnici su počeli ja to govorim odlaganjem državnih institucija a oni to ne rade. Normalno je da smo tražili od Inspekcije rada da nam pomogne u ovom slučaju”, rekao je Azemi, dodajući da već dva mjeseca ne dobijaju odgovor.
Prema njegovim riječima, obećan je kolektivni ugovor, ali su danas radnicima privatnog sektora povređena prava jer nema kolektivnog ugovora.
Šef sindikata radnika privatnog sektora kaže da u Skupštini Kosova ima tehničkih radnika kojima je ponuđena plata od 275 evra, a na Univerzitetu u Prištini preko 250 radnika plaća 293 evra.
„Uglavnom za one radnike gde se usluge pružaju preko privatnih firmi, privatne firme dobijaju posao od državnih institucija, ovde imamo izuzetno ozbiljnu situaciju. Rekli ste da sada imamo radnike Skupštine Kosova, tehničke radnike kojima je ponuđena plata od 275 evra. Imamo možda 250 radnika na Univerzitetu u Prištini koji primaju platu od 292 evra i skoro najveći deo od januara do sada smo potrošili na proteste, štrajkove i što je ironično, ostali smo u štrajku mjesec i dana u UP i najveći napad smo imali to što smo doveli radnike na crno, kaznili smo ih… ne zovu nas da sjednemo i razgovaramo”, rekao je on.
Na opštinskom nivou kaže da se problemi brže riješavaju, dok je tamo gde imaju probleme sa Vladom drugačije.
U slučaju izbora kaže da ima obavezu da kaže koju riječ građanima.
„Da su Vlada Kosova i nadležni resori za radnike privatnog sektora ugušili, prekršili“, rekao je on.