Predsjednik Albanije Bajram Begaj pozvao je zvaničnike na Kosovu da poštuju preporuke koje su SAD dale za proces dijaloga sa Srbijom.
„Ne treba nam izolacija, potrebni su nam prijatelji i podrška“, rekao je predsjednik Albanije Begaj u intervjuu za Glas Amerike, dodajući da Albanija podržava dijalog uz posredovanje Evropske unije i podršku Sjedinjenih Država.
Povodom pitanja hapšenja izabranog gradonačelnika opštine Himara Fredija Belerija, koje je izazvalo iritaciju odnosa Tirane i Atine, predsjednik Begaj je rekao da treba sačekati odluku pravde, izrazivši uvjerenje u njenu nezavisnost. “Kada pravda govori, onda možemo da dijelujemo”, rekao je predsjednik Begaj.
O sporazuma o pomorskoj granici sa Grčkom, predsjednik Begaj je rekao da ocijenjuje zahtijev Ministarstva spoljnih poslova za dobijanje ovlašćenja za početak pregovora i da grupa eksperata Predsjedništva i ovog ministarstva radi na tome da dođe do verzije ovlašćenja koja je u potpunosti u skladu sa odluka Ustavnog suda.
Glas Amerike: Gospodine predsjedniče, u svom govoru u Skupštini tražili ste priznanje Kosova, od onih zemalja koje to još nisu učinile. Međutim, Kosovo sada prolazi kroz delikatan trenutak. U poslednje vreme su se sukobi između Prištine i Brisela pojačali nakon kritika premijera Aljbina Kurtija na račun evropskih posrednika, dok su i EU i SAD razočarane pristupom Prištine? Kako vidite stvorenu situaciju?
Predsjednik Begaj: Prije nego što odgovorim na Vaše pitanje, želeo bih da svoj intervju počnem izražavanjem najiskrenijeg saučešća zbog smrti Vaše koleginice, redovnog člana porodice, saradnika Glasa Amerike, Rudine Derviši.
Za mene će ona ostati primjer inspiracije za sve novinare, ne samo Glasa Amerike, već novinare i medije širom Albanije.
Da dođem do odgovora na vaše pitanje, na svakom sastanku koji sam imao kao šef države, sa svakim međunarodnim partnerom, u svakoj međunarodnoj organizaciji, izražavao sam potrebu da podržim Kosovo ne samo kao moralnu podršku, već iu smislu prepoznavanje Vijesti.
U stvari, podrška Kosovu je neophodnost, neophodnost ne samo za Kosovo, već za ceo region, zbog činjenice da je albanski faktor važan faktor za mir, bezbijednost, blagostanje i održivi razvoj.
Albanski faktor u svom DNK ima evropski duh i evroatlantski put.
Za vrijeme dok je Albanija bila na poziciji nestalne zemlje u Savjetu bezbijednosti Ujedinjenih nacija, uvjek je pozivala na podršku Kosovu i na novo priznanje Republike Kosovo.
Dužnost je svakog građanina, svake države, da podrži Kosovo.
Da dođemo do sadašnje situacije, Albanija i ja, u svom jučerašnjem govoru u UN, snažno podržavamo dijalog između Kosova i Srbije, koji pomaže Evropska unija i snažno podržavaju Sjedinjene Američke Države, koje su partner i naš strateški saveznik.
Ne treba nam izolacija, trebaju nam prijatelji, podrška. Zato je imperativ da se svaka preporuka našeg strateškog saveznika sasluša. To bi trebalo da se čuje uglavnom od kosovskih političara, onih koji odlučuju o ovoj stvari. Ja bih savetovao da svi kosovski političari, svi Albanci, shvate da imamo samo jedan kompas, taj kompas treba da nas vodi ka evroatlantskom putu.