Megavat struje je 20. oktobra 2024. na međunarodnim tržištima prodat za samo 49 evra, od 490 evra, koliko je prodat megavat struje 2022. godine, čime je Kosovo tada poskupilo struju
Od 2022. godine do sada, Kosovo je povećalo cijenu struje za 130 odsto zbog nedostatka domaće proizvodnje i povećanja cijene uvezene energije. Ovakvu odluku donela je Regulatorna kancelarija za energetiku, ali kada se energija prodaje po “domaćoj cijeni” na međunarodnim tržištima, ova druga ne smatra razumnim snižavanje cijene struje.
U skupu kupovinu struje umješan je i ambasador Kosova u Hrvatskoj Martin Berišaj, za koga je potvrđeno da je novac dobijao od slovenačke kompanije GEN sa filijalom u Beogradu. O ovom skandalu prvi su izvjestili slovenački mediji, dok su velika podizanja gotovine ambasadora Berišaja na Kosovu otkrivena u kosovskim medijima. Za ovaj međunarodni skandal formirana je Istražna komisija u Skupštini Kosova.
Hoće li struja poskupeti? RUE priča o tarifama?
Kancelarija regulatora energetike (RUE) objasnila je FrontOnline-u da, u skladu sa zakonima na snazi, proces revizije tarifa uključuje nekoliko koraka do donošenja konačne odluke od strane Odbora RUE, što se očekuje do kraja marta. 2025.
Ovo, prema RUE, uključuje prijavu nosilaca licenci za redovna godišnja usklađivanja maksimalno dozvoljenih prihoda, analizu zahtijeva od strane RUE i objavljivanje izvještaja za javne konsultacije.
„U skladu sa zakonodavstvom na snazi, proces revizije naknada ima nekoliko koraka dok Odbor RUE ne donese konačne odluke (do kraja marta 2025.) o prihodima i naknadama kao što su: prijava regulisanih nosilaca licenci za prilagođavanje godišnje regulisanje maksimalno dozvoljenih prihoda, analiza prijave od strane RUE i objavljivanje izvještaja za javnu konsultaciju, a zatim se na kraju donose konačne odluke“, navodi se u odgovoru RUE.
Dok se ovaj proces ne završi, teško je predvideti kolike će biti naknade za slijedeću godinu, jer zavise od različitih faktora, uključujući i analizu troškova. RUE je naglasio da je važno sačekati završetak ovog pregleda da bi se dobila jasnija slika o mogućim tarifama.
„Do završetka ovog procesa teško je predvideti kolike će biti naknade za slijedeću godinu, jer zavise od različitih faktora, uključujući i analizu troškova. Stoga je važno sačekati zaključak ovog pregleda da bismo imali jasniju sliku o mogućim tarifama“, zaključuje RUE.
Zamjenik PDK: Sa Vladom „Kurti“ nema sniženja cijene struje
Ferat Šalja, predsjednik parlamentarnog odbora za ekonomiju, kritikovao je Vladu zbog podizanja tarifa električne energije na Kosovu, ističući da varijacije cijena na međunarodnim tržištima ne opravdavaju povećanje od 130 odsto koje je vlada odlučila.
„Velika je istina da su se varijacije cijena na unutrašnjem i spoljnom tržištu menjale iz perioda u period, ali se tarifa električne energije nije mijenjala, za koju je Vlada odlučila u svom četvorogodišnjem mandatu da podigne do 130 odsto“, rekao je on. Šalja je rekao za FrontOnline.
On je istakao da je ovo povećanje nanelo štetu građanima i potrošačima i izrazio sumnju da će se Vlada odraziti na energetsku politiku za smanjenje cijena.
„Dakle, u ovom odnosu poskupljenje nije zasnovano na argumentaciji i tržišnim cijnenama i u ovom slučaju je oštećen svaki građanin ili svaki potrošač.
Ne očekujem smanjenje cijene struje jer ne očekujem da će ova vlada razmišljati o politici u energetskom sektoru“, zaključio je Šalja.
Novinar Gjata: Ne očekujem pojeftinjenje struje, molim vas da ne poskupljujete ponovo
Novinar koji već nekoliko decenija prati energetski sektor, Mehmet Gjata, kaže za FrontOnline da bi na Kosovu ranije bilo neophodno sniženje cijene struje, ali naprotiv, cijena je nastavila da raste. Ističe da ne očekuje pojeftinjenje energenata, navodeći da moramo tražiti da ne bude novih poskupljenja.
„Živimo na Kosovu, realno je struju trebalo malo ranije sniziti, ali ona samo raste, a ja lično ne očekujem pojeftinjenje struje, moramo tražiti da ne bude novih. poskupljenja struje“, rekao je Gjata za FrontOnline.
Prema njegovim riječima, kompanije KEDS i KESCO nastavljaju da bombarduju zahtijevima za povećanje cijena, podnose nove zahtijeve svakog dana, svake nedelje i svakog mjeseca.
KEDS i KESCO neprekidno bombarduju zahtijevima za povećanje cijene struje, postavljaju nove zahtijeve svakog dana, svake nedelje i svakog mjeseca“, rekao je Gjata za FrontOnlajn.
Gjata kritikuje RUE, energetski regulator, zbog njegove tolerancije prema zahtijevima ovih kompanija. On navodi da je, uprkos činjenici da je ove godine zabilježeno veoma nisko simbolično sniženje cijena, RUE u ostalim slučajevima odobrio sve zahtijeve za povećanje. Ne očekuje da će cijena pasti, ali se moli da ne bude povećanja.
„RUE je, kao regulator cijena, uvjek bio veoma tolerantan prema ovim zahtijevima, samo je ove godine malo simbolično smanjio struju, a da ne govorim da je u drugim slučajevima uvjek odobravao sve zahtijeve, tako da ne očekujem. da se smanji, molim vas da ne dižete cijenu struje“, rekao je Gjata.
On ističe da cijena struje na Kosovu zavisi od zime, vremena, temperature, padavina. Takođe, naglašava da potrošnja i potreba za uvozom energenata utiču na cijene. Povećanje potrošnje i potražnje za energijom, prema riječima Gjate, uvjek dovodi do povećanja cijene struje.
„Cijena kod nas zavisi od zime, vremena, temperatura, niske ili visoke, da li ima mnogo kiše i koliko dugo traje, od potrošnje, odnosno da li ćemo moći da podmirimo potrebe iz domaće proizvodnje. ili ćemo biti prinuđeni da uvozimo, cijena struje na međunarodnim tržištima apsolutno raste, to je apsolutno pisano pravilo, praktično raste potrošnja, raste potražnja za energijom i raste cijena struje“, zaključio je Gjata.
Ekspert za energetiku: KESCO ne bi trebalo da kažnjava potrošače
Vezir Redžepi, ekspert za pitanja energetike, naglasio je da RUE donosi odluke samo jednom godišnje, tokom aprila mjeseca, i da se samo u hitnim slučajevima može razgovarati o promjeni tarifa.
„Uvjek u smislu vremena i u normalnom smislu, RUE donosi odluke tokom mjeseca aprila, to znači jednom godišnje, samo u slučaju vanrednih situacija može se razgovarati o tarifama ili promjenama tarifa, tako da ne mislim može doći do smanjenja, ali uobičajeni sastanci za promjenu tarifa biće održani u aprilu“, rekao je Redžepi.
On je izrazio skepticizam u pogledu mogućnosti sniženja cijena, ističući da je prošle godine cijena bila veoma visoka i da je došlo do rasta cijena u svim sektorima.
„Poznato je da je ranije prošle godine bila veoma visoka cijena, pored ovoga došlo je i do povećanja cijena u skoro svim sektorima, u tom kontekstu KESCO vidi i problem poskupljenja“, rekao je Redžepi za FrontOnlajn.
Redžepi je naglasio da KESCO, koji dobija oko 80 odsto energije iz elektrana koje prodaju po pristupačnim cijenama, mora da pronađe načine da ne kažnjava potrošače, s obzirom na cijenu životnog standarda.
KESCO skoro 80 odsto struje dobija iz termoelektrana koje je prodaju po pristupačnoj cijeni i treba videti da na taj način potrošač nije kažnjen jer znamo cijenu životnog standarda“, zaključio je Redžepi.