Rizik od prekida partnerstva Kosova i SAD zabrinuo je dijelom javnog mnjenja, koje odnose dvije zemlje smatra „egzistencijalnim“.
„Ko ovo ne razumije, ne zaslužuje da bude na čelu institucija“, rekao je Avdulah Hoti, poslanik opozicije u Skupštini Kosova.
Vladini zvaničnici su, međutim, pokušali da ublaže zabrinutost, insistirajući da se „konsultuju i koordiniraju sa saveznicima“. Premijer Aljbin Kurti rekao je da Kosovo “nema važnog partnera, saveznika i prijatelja kao što su SAD”.
Reakcije su uslijedile dan nakon što je pomoćnik američkog državnog sekretara Džejms O'Brajen rekao da su SAD “veoma zabrinute zbog odluke Vlade Kosova da ne dozvoli upotrebu srpskog dinara” na Kosovu.
On je u intervjuu za Glas Amerike rekao da Kosovo treba da se povuče iz ove odluke koja je “dovela u pitanje partnerstvo sa SAD”.
Uredba CBK-a o valuti
Nova uredba Centralne banke Kosova (CBK), koja je objavljena 17. januara i stupila na snagu 1. februara, čini evro jedinom valutom za plaćanja na Kosovu.
To je izazvalo reakcije srpske zajednice, koja od posleratne 1999. godine prima uplate u dinarima iz Srbije.
Dio međunarodne zajednice tražio je od Vlade Kosova da povuče ovu odluku, dok je drugi dio tražio da se ona odloži, dok građani ne budu bolje informisani.
CBK je saopštila da prelazna faza implementacije njene regulative ne može trajati duže od tri mjeseca.
Vlada Kosova nije odgovorila na pitanje Radija Slobodna Evropa da li razmišlja o protijerivanju, što je tražio O'Brajen.
Ali premijer Aljbin Kurti, govoreći u sredu na događaju u Prizrenu, rekao je da je Centralna banka Kosova već predstavila svoj plan za sprovođenje uredbe.
Plan od 10 tačaka predviđa, između ostalog, ublažavanje uslova za otvaranje bankovnih računa i prijevremenu suspenziju naknade CBK-a za otvaranje filijala banaka.
Vlada se “ne preklapa sa nezavisnim državnim institucijama, kao što je Centralna banka Kosova”, rekao je Kurti i dodao da partnerstvo Kosova sa SAD nije u opasnosti.
„Republika Kosovo nema važnog partnera, saveznika i prijatelja kao što su SAD. Ja to tako smatram i sarađujem kao premijer Kosova“, rekao je on.
Šta kaže opozicija?
Avdulah Hoti, iz Demokratskog saveza Kosova u opoziciji, rekao je da izjave pomoćnika američkog državnog sekretara O'Brajena treba uzeti sa velikom zabrinutošću.
„Odnosi Kosova sa SAD su egzistencijalni. Ko ovo ne razumije ne zaslužuje da bude zadužen za institucije. Nosioci institucija u zemlji imaju obavezu da ove odnose održavaju nepovredivim“, napisao je Hoti u objavi na Fejsbuku.
„Postupci Vlade [Kosova] moraju biti u skladu sa stavovima njenih međunarodnih saveznika“, insistira drugi opozicioni poslanik Time Kadrijaj iz Alijanse za budućnost Kosova.
Šta kažu analitičari?
I dok predstavnici opozicije ne kažu direktno da li Vlada treba da povuče odluku ili ne, pojedini analitičari su odlučniji – „Vlada Kosova treba da razmisli i odustane od odluke o zabrani dinara“, kaže za Radio slobodna Evropa Agon Malići.
Prema njegovim riječima, O'Brajanove izjave sadrže “preteće tonove” i “povezane su sa svojevrsnim razočarenjem” premijerom Kurtijem.
„[Povlačenje] može biti problematično sa unutrašnje tačke gledišta, da opravdam ovo, ali mislim da uz političku volju postoji prostor za povlačenje od ove odluke“, kaže Malići.
Prema njegovim riječima, Vlada Kosova treba da vodi računa o načinu na koji gradi odnose sa strateškim partnerom, kao što su SAD.
Dejvid Kanin, profesor evropskih studija na Univerzitetu Džons Hopkins u Vašingtonu, ne isključuje mogućnost da SAD uvedu sankcije Kosovu, ali naglašava da „neće ići tako daleko i jednostavno prekinuti odnose sa Kosovom”.
On za Radio Slobodna Evropa kaže da Kosovo treba da odloži primjenu odluke o dinaru koliko god je to moguće, ili da je potpuno ukine.
„Amerikanci ne žele da Kurti radi stvari koje izazivaju nevolje u regionu za koji Zapad zaista želi mir dok se on bavi svim ostalim što se dešava u svjetu“, kaže Kanin.
Kurtijevi postupci, prema njegovim riječima, „pomažu Srbiji“ i „nateraju da svi zaborave na Banjsku“ – selo na sjeveru Kosova, gde je grupa kosovskih Srba u septembru prošle godine napala kosovsku policiju, ubivši policajca.
Kanin kaže da su SAD, uz čiju podršku Kosovo proglasilo nezavisnost prije 16 godina, „zaštitnik Kosova“.
Kako su dinari ušli na Kosovo?
Član 11. Ustava Kosova definiše „jedinstvenu valutu“ kao važeće sredstvo plaćanja na Kosovu.
Ali, godinama su dinari na Kosovo stizali preko Narodne banke Srbije, koja ima trezor u opštini Leposavić, na sjeveru Kosova. Taj novac je, dakle, prevozilo preduzeće za transport novca „Henderson”.
Neki su okrivili Carinu Kosova što je dozvolila takvu praksu, pošto je CBK jedina institucija ovlašćena za uvoz i izvoz evra i drugih valuta na Kosovu.
Šef CBK-a Ahmet Ismaili naveo je finansijski integritet kao glavni razlog za implementaciju uredbe.