Prema Izvještaju o svjetskom bogatstvu, najbogatije evropske zemlje su Švicarska i Luksemburg.
Razlika u bogatstvu između evropskih zemalja je veoma velika. U prosjeku, Švicarac ima više od deset puta je bogatiji od državljanina Poljske ili Mađarske, prenosi Euronews.
Prema izvještaju o svjetskom bogatstvu, najbogatije evropske zemlje su Švicarska i Luksemburg, dok je Crna Gora na začelju liste, ali i dalje ispred nekoliko članica EU (Hrvatska, Mađarska, Slovačka, Poljska, Rumunija, Litvanija, Estonija. . ).
U Švicarskoj građanin u prosjeku ima 650.000 evra, dok u Luksemburgu 556.000 evra. To je osam puta više od građana Crne Gore, koji imaju prosječno bogatstvo od 77.778 eura.
Prosječan Slovenac, koji se nalazi negde u sredini skale, ima oko 106.000 evra bogatstva, dok su Hrvati na dnu liste sa manje od 67.000 evra bogatstva The Global Vealth Report 2023, koji su pripremili UBS i Credit Suisse , mjeri prosek bogatstva za podizanje na različitim mjestima. Oni su definisali bogatstvo kao vrijednost finansijske i realne imovine (uglavnom stanova) u vlasništvu domaćinstava, umanjenu za njihove dugove. Mjerilo se i prosječno bogatstvo.
Pored dvije vodeće zemlje, veliko bogatstvo imaju i nordijske zemlje, posebno Island, Danska i Norveška. U sve tri zemlje punoletni građani imaju u prosjeku više od 350.000 evra bogatstva. Ove sjeverne zemlje su poznate po visokom životnom standardu i snažnim sistemima socijalne podrške.
Najveće ekonomije na kontinentu su u sredini skale. Prosječan Francuz, prema podacima, ima 296.000 evra, Njemac 243.000 evra i Italijan 210.000 evra.
Istočnoevropski region, posebno balkanske zemlje, znatno zaostaje. U Hrvatskoj građanin u prosjeku ima oko 67 hiljada evra imovine, stanovnik Srbije preko 32 hiljade a Bosanci oko 31 hiljadu evra. Na dnu rang-liste je Turska, gde prosječan građanin ima samo 16 hiljada evra. Ovakvi podaci su poslijedica ekonomskih izazova sa kojima se ove zemlje suočavaju, uključujući niže plate i manje razvijena finansijska tržišta, piše Euronews.