Hovenier: Dijalog i primena sporazuma, jedini put ka evropskim integracijama

Američki ambasador Džefri Hovenijer rekao je da je hitnost evropskih i evroatlantskih integracija za Kosovo jasna i dodao da to znači bezbijednost, prosperitet i demokratiju za njegov narod. U tom svojstvu, Hovenier je u sredu, tokom događaja povodom obilježavanja 25 godina od početka vazdušnih napada NATO-a na vojne i policijske ciljeve u bivšoj Jugoslaviji, rekao da međunarodna zajednica očekuje saradnju sadašnjeg rukovodstva na Kosovu za region stabilnog i bezbijedan zapadni Balkan.

Okvalifikovavši stabilnost i bezbijednost u regionu kao važna obećanja koja se moraju ispuniti, posebno nakon invazije Rusije Vladimira Putina na Ukrajinu, Hovenier je naglasio da je jedini put za evropske integracije Kosova kroz dijalog sa Srbijom, uz podršku Evropske unije ( EU).

„Ne postoji drugi način, a posebno uz dobru vjeru i punu implementaciju svih obaveza koje je Kosovo preuzelo u okviru dijaloga. Očekujemo da ova Vlada Kosova, kao što smo i očekivali od prethodnih vlada Kosova, radi u partnerstvu sa nama dok zajedno nastavljamo naše napore na izgradnji stabilnog, prosperitetnog, multietničkog i bezbednog regiona Balkana. Zapadni“, rekao je Hovenier, govoreći na događaju koji su organizovali Univerzitet u Prištini (UP) i Univerzitet Arkanzas, SAD.

Istakao je i značaj saradnje i koordinacije sa zapadnim saveznicima, jer je tokom NATO intervencije 1999. godine predsjednica Vjosa Osmani rekla da je Srbija, kao satelit Rusije, posvećena vraćanju regiona u 90. godinu.

„Srbija i njeni saveznici žele da ponište sve što smo zajedno postigli godinama. Po njihovom mišljenju, napad na Kosovo nije samo napad na susjednu zemlju, to je napad na NATO, na Sjedinjene Američke Države, na Ujedinjeno Kraljevstvo, na naše zajedničke uspijehe“, rekla je Osmani.

Ona se obavezala da će nastaviti saradnju sa međunarodnim saveznicima u cilju prevazilaženja poteškoća u izgradnji sigurne budućnosti. „I da obezbijedimo da ideali slobode i demokratije, koji su nekada vodili naš put, nastave da osvjetljavaju naš put napred. Zajedno smo pokazali da zajedno možemo da prevaziđemo najveće poteškoće“.

24. marta se navršava 25 godina od pokretanja 78-dnevne vazdušne kampanje protiv vojnih i policijskih ciljeva u bivšoj Jugoslaviji koju je predvodio Slobodan Milošević. Ova kampanja je, prema riječima ambasadora Hoveniera, poslužila da se zaustavi etničko čišćenje Albanaca silom Miloševića.

„Operacija savezničkih snaga utrla je put za prekid neprijateljstava i stvaranje uslova za povratak izbijeglica svih nacionalnosti koje Kosovo nazivaju domom. Svi naši napori bili su u podršci našoj zajedničkoj dugoročnoj viziji Evrope koja je „cela, slobodna i u miru“. Prije dvadeset pet godina NATO je dijelovao da unaprijedi tu viziju Evrope; nastavljamo da radimo i danas da to postignemo. Želim da ponovo potvrdim našu posvjećenost da osiguramo da se strašni događaji koji su se desili na Kosovu prije 25 godina nikada ne ponove“, naglasio je on.

Američki general koji je predvodio kampanju bombardovanja Vesli Klark izrazio je ponos onim što je uradio na Kosovu, dok je za Kosovo rekao da ima još mnogo posla.

„Nadam se da ću vidijeti više direktnih investicija, više veza sa američkim obrazovnim institucijama. Nadam se da ću vidijeti više partnerstva između građana Sjedinjenih Američkih Država i Kosova. Vi ste svetao primer vrijednosti demokratije“, poručio je on u video poruci.

Zamjenica ministra spoljnih poslova i dijaspore Liza Gaši ocijenila je da članstvo Kosova u NATO predstavlja najbezbijedniji put za bezbijednost, održiv mir i stabilnost u regionu Zapadnog Balkana, s obzirom na „destruktivni pristup i kontinuirano destabilizujuće dijelovanje Srbije”.

„Istorija izgradnje naše nacije i NATO neosporan su deo uspješne priče, kao priče neodvojive jedna od druge, kao što su bili i ostaće naši međunarodni prijatelji i njihova podrška na našem putu ka napredovanju napretka u zemlji“, Ona je rekla.

Vojna intervencija NATO-a omogućila je povratak kućama za više od 800.000 kosovskih Albanaca, raseljenih unutar i van zemlje. Dvadeset pet godina nakon ove intervencije, NATO ima svoju mirovnu misiju, KFOR, na Kosovu, uz prisustvo znatno manjeg broja vojnika, 4.700.