Korupcija ostaje jedan od ključnih izazova sa kojima se suočavaju institucije i građani na Kosovu. Dok institucije tvrde da se preduzimaju ozbiljni koraci u njenom suzbijanju, građani su podeljeni u svojim stavovima—od onih koji veruju da je korupcija sveprisutna, do onih koji smatraju da se situacija poboljšava.
Veton Mujaj, izvršni direktor nevladine organizacije „Oko vizije“, u izjavi za Radio Peja, izneo je stav da dugi periodi vlasti bez promene vode do instaliranja korupcije, uključujući i opštinu Peć. Prema rečima Mujaja, uloga opozicije je značajno oslabila, što dodatno otežava suzbijanje korupcije.
„Kada vlada traje nekoliko godina, dakle, nema promene vlasti, automatski dolazi do instaliranja vlasti i to je povezano sa rastom korupcije. Čak i u opštini Peć, ali i u svim opštinama na Kosovu, opozicija sa ulogom koju ima, posebno težina gradonačelnika u svim opštinama na Kosovu, učinila je opoziciju slabom i nesposobnom da se nekako nađe i često u uticaj položaja za isto dobro koje položaj ili moć mogu učiniti”, rekao je Mujaj.
On je istakao da građani nemaju dovoljno poverenja u prijavljivanje korupcije nadležnim institucijama, što rezultira nezadovoljavajućim učešćem u prijavljivanju ovakvih slučajeva.
“Mislim da oni nemaju to potpuno poverenje u prijavljivanje ili tako nešto, zato učešće građana u prijavljivanju ovih slučajeva nije zadovoljavajuće“, zaključio je on.
Suprotno ovom mišljenju, Škodran Nikći, portparol Osnovnog tužilaštva u Peći, naveo je da građani ipak sarađuju sa tužilaštvom u prijavljivanju korupcije. On je potvrdio postojanje korupcije u opštini, ali je naglasio da zbog osetljivosti slučajeva, tužilaštvo ne može deliti detalje sa javnošću.
„Ne možemo stalno da delimo ove slučajeve sa javnošću jer su osetljivi predmeti i mogu da nanesu štetu krivičnom procesu, ali ono što je relevantno jeste da svako lice koje prekrši zakon je u nadležnosti Osnovnog tužilaštva u Peći i uočiće se sa zakonskim procedurama“, rekao je portparol Nikči.
Sa druge strane, kada je Prizren u pitanju građani izražavaju skepticizam prema mogućnosti suzbijanja korupcije. Jedan od građana, Hajri Beriša, smatra da korupcija postoji svuda, uključujući i Kosovo, dok Tahir Elezkurtaj u izjavi za TV Prizreni naglašava prisustvo korupcije u zdravstvenom sektoru, gde državne resurse koristi privatni sektor na štetu javnog interesa.
„Mislim da čak i u najrazvijenijim zemljama sveta postoji korupcija i ne možemo reći da korupcije nema i ovde na Kosovu. Naravno da postoji“.
„Moje mišljenje je da su tenderi svuda. Dakle, postoji korupcija, ima prevara, tu se ne radi kako treba i tu se korupcija plaća. Posebno, u oblasti zdravstva, mislim da svi koji rade u privatnim klinikama plaća država. Oni koji tamo rade pune džepove i stavljaju ih u svoje apoteke“.
Postoje i oni koji su, kada je korupcija u pitanju, malo optimističniji. Osman Džudžević iz Mitrovice predstavnik Inicijative “Naša” u izjavi za Radio Astra kaže da je suzbijanje korupcije u porastu i da je sve teže podmititi službenike institucija. Džudžević veruje da se svest o negativnom uticaju korupcije povećava među građanima, što doprinosi poboljšanju situacije u društvu.
“Moj neki utisak je pozitivan u pogledu suzbijanja korupcije. Moja inpresija generalna da u društvu da to ide ka nekom poziotivnom smeru i da je sve teže i teže za građane da podmite bilo koje činioce institucija, te da raste svest o tome da je korupcija negativan aspekt demokratskog društva”, reko je Džudžević.
Na pitanje da navede neki primer gospodin Džudžević je za Radio Astra odgovorio:
“Mislim generalno da građani u kontaktu sa institucijama, policijom, zdravstvom, da je gotovo teško, nemoguće podmititi bilo koga od službenika ovih institucija, što mene jako raduje kao građanina i smatram, da treba svi zajednički da se borimo kako bi suzbili svaki vid korupcije koja može biti u društvu”, kazao je Džudžević.
Stavovi o prisutnosti i prijavljivanju korupcije na Kosovu su različiti, što odražava kompleksnost ovog problema. Dok neki izražavaju nezadovoljstvo i nepoverenje prema institucijama, drugi vide napredak u borbi protiv korupcije.