Kosovo je  i ove godine napustilo 77 ljekara

Trend napuštanja zdravstvenih radnika na Zapad se nastavlja. Ove godine je 110 ljekara i 95 medicinskih sestara dobilo sertifikate o etičkom i profesionalnom obrazovanju koje se stiče prije odlaska u zapadne zemlje. O pitanju smenjivanja zdravstvenih radnika bilo je riječi i na sastanku koji su poslanici skupštinskog odbora za zdravstvo održali sa njemačkim zakonodavcima.

Tačno 77 ljekara napustilo je Kosovo od januara ove godine, potvrdili su u utorak u Ljekarskoj komori.

U istom periodu 2023. godine, ukupno 110 lekara dobilo je sertifikate o etičkoj prošlosti, koji se dobijaju prije odlaska u zapadne zemlje.

U Ljekarskoj komori su naveli neke od razloga za odlazak zdravstvenih radnika.

„Obično ljekari koji traže sertifikate o etičkoj i profesionalnoj prošlosti kažu da idu u Njemačku i Švicarsku. 85% ljekara koji su povukli svoje etičke potvrde iz prošlosti navelo je da su razlozi odlaska: 1. Nezaposlenost; 2. Loši uslovi rada; 3. Niska plata; i 4. Nedostatak obezbijeđenja kontinuiranog stručnog obrazovanja“, navodi se u odgovoru Ljekarske komore.

Slična situacija je i sa medicinskim sestrama. U Komori ovih zdravstvenih radnika naveli su da su od januara primili ukupno 95 zahtijeva za dokazivanje etičke i profesionalne prošlosti, kao i 277 licenci, kao dokumenta koja se traže od članova pri prijavljivanju ambasadama.

Ovaj broj je manji u odnosu na prošlu godinu.

„Razlozi za odlazak su različiti. Ovo su uglavnom razlozi za odlazak medicinskih sestara sa Kosova: Finansijski razlozi – mnogo veće plate u zemljama u koje se kreću. Bolji kvalitet života u zemlji u koju se doseljavaju. Bezbijednost i bolji uslovi rada u mjestima gde se kreću i sl., kaže se u odgovoru Komore medicinskih sestara. „Treba naglasiti da imamo zakon koji se, međutim, ne bavi svim kategorijama zdravstvenih radnika po stepenu stručne spreme i stručnoj spremi. Ovo je izazvalo nezadovoljstvo u zajednici medicinskih sestara i takođe utiče na njihov odlazak sa Kosova”.

„Način ovih kretanja bi vjerovatno bio razumljiviji da naše dvije države, ne kažem samo dva parlamenta, već dvije vlade imaju konkretne i jasne dogovore u vezi sa pokrivanjem ovog sektora“, rekao je on.

U međuvremenu, njemački poslanik Karl Julijus Kronenberg je naglasio da su razlozi za odlazak ljekara vezani za Kosovo.

„Nije zato što je Njemačka privlačna za zdravstvene radnike, već je Kosovu potreban solidan zdravstveni sistem, počevši od zdravstvenog osiguranja, a ono što se može učiniti je veća saradnja između klinika obe zemlje. Njemačka je zainteresovana da vidi Kosovo u Evropskoj uniji, da olakša saradnju dvije zemlje“, rekao je Kronenberg.

Prema podacima Komore ljekara i medicinskih sestara, tokom 2023. godine Kosovo je napustilo 155 ljekara i 116 medicinskih sestara.

O pitanju “odliva mozgova” bilo je riječi i na sastanku koji su članovi skupštinskog odbora za zdravstvo imali sa poslanicima njemačkog parlamenta.

„Naša želja ostaje da naši ljekari imaju koristi od napretka medicine u vašoj zemlji i da ta iskustva prenesu u svoju zemlju. Dakle, naš cilj je da se vrate na Kosovo i doprinesu našoj zemlji“, rekao je Fatmire Kollcaku, zamjenica LVV-a.

Poslanik LDK, Armend Zemaj, istakao je potrebu za sporazumom.