Premijer Kosova, Aljbin Kurti, izjavio je za Politico da je njegova vlada posvećena skorom održavanju novih izbora na Sjeveru Kosova. Istovremeno zahtijeva od Evropske unije da ukine mjere koje je uvela Prištini još juna mjeseca prošle godine.
Kurti tvrdi da je Evropska unija nepravedna prema Prištini, a blaga prema Beogradu.
„Kritikovali su nas zbog nasilja na Sjeveru prošle godine – nepravedno – i EU je uvela mjere protiv Kosova. S druge strane, Srbija se slaže sa Ruskom Federacijom po pitanju agresije u Ukrajini, a za Srbiju nema sankcija“, kazao je Kurti za Politico na marginama nedavno održanog Svjetskog ekonomskog foruma u Davosu.
Mjere su Kosovu uvedene još letos prošle godine kao odgovor na „izbijanje nasilja povezanog sa lokalnim izborima u regionu“, podsjeća Politico.
Ovaj medij ujedno podsjeća i da su Srbi na Sjeveru bojkotovali lokalne izbore, uslijed čega su za gradonačelnike u svim opštinama izabrani Albanci.
„Uz pomoć policije, Kosovo je postavilo gradonačelnike, što je rezultiralo mjesecima nasilnih incidenata“, navodi dalje ovaj medij.
Politico ukazuje i na to da je Evropska unija Kosovu uputila konkretne zahtijeve za deeskalaciju, navodeći da su mjere koje su uvedene reverzibilne.
Zahtijevi EU uključivali su osnivanje Zajednice srpskih opština, zajedno sa održavanjem novih izbora na Sjeveru.
Kurti sada, međutim, poručuje da je njegova vlada posvećena skorom održavanju novih izbora.
„To bi moglo biti ove godine — u narednih nekoliko mjeseci“, rekao je on za Politico, dodajući da je za njihovo održavanje neophodno da se prvo smjene trenutni gradonačelnici, odnosno da peticije koje su se potpisivale prošle nedelje sadrže potpise najmanje 20 odsto birača.
Prema navodima inicijatora za smjenu gradonačelnika, u svim opštinama na Sjeveru Kosova je prikupljen dovoljan broj potpisa, odnosno više od 20 odsto.
Za sada je potvrđeno da je samo jedna od ovih peticija – za smjenu gradonačelnika Zubinog Potoka, dostavljena Centralnoj izbornoj komisiji koja provjerava regularnost iste, te da se čekaju peticije i za ostale opštine.
Ukoliko ova institucija potvrdi regularnost peticija, slijedi organizacija glasanja za smjene gradonačelnika. Da bi se ovaj korak uspiješno realizovao, potrebno je da za razrešijenje glasa 50 odsto plus jedan birač sa pravom glasa u ovim opštinama.
Ukoliko se i u tome uspije, kosovska predsjednica je u obavezi da raspiše vanredne izbore za gradonačelnike.