Kurti nakon sastanka sa šefom CIA: Istorijski trenutak u bilateralnim odnosima Kosova i SAD

Aljbin Kurti sastao se jutros sa šefom CIA, Vilijamom Bernsom. I dok ga opozicija optužuje za narušavanje odnosa sa SAD, za kosovskog premijera ovo je poseta koja predstavlja „važan istorijski trenutak u bileteralnim odnosima Kosova i Sjedinjenih Američkih Država“. Kurti je Bernsa upoznao sa ekonomskim i demokratskim prilikama, rekavši mu da Kosovo i SAD „dele identične društvene i demokratske vrednosti“, saopštili su iz njegovog kabineta.

Sastanku koji je jutros održan u zgradi vlade, prisustvovali su i američki ambasador na Kosovu, Džefri Hovenijer, zamjenik kosovskog premijera, Besnik Bisljimi, čelnik kosovskog MUP-a, Dželjalj Svečlja i šef Agencije za kosovsku obaviještajnu službu (KIA), Petrit Ajeti.

Kosovska vlada visoko je ocijenila ovu, za njih, istorijsku posjetu.

U pitanju je, navode, „dokaz snažnih i stabilnih odnosa između dvije države i pruža izuzetnu priliku za produbljivanje strateške saradnje za mir i bezbijednost u regionu i šire“.

Posebno su naglasili posvećnost Vlade i bezbijednosnih i obaviještajnih institucija Kosova predvođenih Kosovskom obaviještajnom agencijom (KIA), za unapređenje saradnje sa američkom obaviještajnom agencijom, čiji je čelnik upravo Berns.

Kurti se zahvalio Bernsu na kontinuiranoj podršci Kosovu, te izrazio posvećenost produbljivanju saradnje u oblastima od zajedničkog interesa.

„Premijer Kurti zahvalio se direktoru CIA-e na kontinuiranoj podršci i izrazio posvećenost produbljivanju saradnje u oblastima od zajedničkog interesa, obavijestivši ga da će američke vrijednosti povezane sa demokratijom, vladavinom prava i nepokolebljivim evroatlantskim orijentacijama ostati centralni stubovi dobre i demokratske vladavine na Kosovu“.

Najzad, Kurti je upoznao Bernsa sa rastom i ekonomskim razvojem na Kosovu, ali i „društvenim i demokratskim napretkom“.

„On je dodao da je u poslednje tri godine bruto domaći proizvod Kosova porastao za 33%, dok je državni budžet porastao za 35%, pri čemu je 11,1% (ili 1/9) godišnjeg budžeta namjenjeno Ministarstvu unutrašnjih poslova i Ministarstvu odbrane“, izlistali su statistiku iz Kurtijevog kabineta.

U ovom saopštenju, međutim, nema detalja o tome šta je Berns kazao na sastanku sa Kurtijem.

Zaključno sa ovim sastankom, šef CIA Vilijam Berns, završio je svoju posjetu Kosovu, piše Radio Slobodna Evropa.

Kritike

Sastanku sa Kurtijem prethodile su negativne reakcije pojedinih opozicionih lidera, analitičara i javnih ličnosti u Prištini. Oni su se još sinoć oglašavali, odnosno nakon sastanka američkog zvaničnika sa Vjosom Osmani i nedostatka informacija da li će se sa njim sastati i Kurti.

Oni su u negativnom tonu komentarisali Kurtijevo odusustvo, s obzirom na to da je kosovski premijer tokom nedelje boravio u Sjedinjenim Američkim Državama gde je prisustvovao Demokratskoj nacionalnoj konvenciji.

Pojedini su tvrdili da se šef CIA-e neće sastati sa Kurtijem jer ga navodno SAD ne smatraju partnerom, zbog pogrošanja odnosa sa SAD-om.

Najveće opozicione stranke zapravo već mjesecima unazad kritikuju kosovskog premijera, optužujući ga za naruševanje odnosa sa Sjedinjenim Američkim Državama, prvenstveno potezima kosovske vlade na Sjeveru Kosova koje nisu koordinisane sa Zapadom.

Američki ambasador Džefri Hovenijer je takođe u više navrata kritikovao poteze kosovskog premijere, nazvavši ih „jednostanim“.

Poslednja kritika u nizu bila je povodom sve češćih najava Prištine o otvaranju mosta na Ibru posle 25 godina, što je naišlo na oštru reakciju kako američkog, tako i drugih ambasadora zapadnih zemalja na Kosovu.

Hovenijer je naglasio da bi otvaranje mosta na Ibru u Mitrovici u ovom trenutku moglo bi da ugrozi lokalnu zajednicu i NATO vojnike, uključujući i američke.

Govoreći o odnosu SAD i Kosova, on je u nedavnom intervjuu za RSE napomenuo da kvalitet partnerstva oko Kurtijevih poteza na Sjeveru ali i upravljanja dijalogom nije onakav kakvom se SAD nadaju.