Nedostatak pažnje i nege, kašnjenje u dijagnozi i duga čekanja u hodnicima…Ovakve i slične žalbe radiju Slobodna Evropa je podijelilo nekoliko pacijenata u Univerzitetskom kliničkom centru Kosova.
RSE je bio i svjedok kada je u jednoj od sala Klinike za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju zdravstveni radnik, dok je pacijentu pružao fizioterapeutske usluge, u jednoj ruci držao telefon.
Kodeksom medicinske etike i deontologije, ljekar, u svim okolnostima, „mora da posvjeti potrebno vrijeme pacijentu, ne samo da ga dijagnostikuje i liječi na odgovarajući način, već i da mu pomogne i ublaži patnju“.
U Udruženju za prava pacijenata kažu da godišnje dobiju stotine pritužbi, ali da im “liječenje sporo”.
U Ljekarskoj komori, pak, kažu da se pritužbe postupaju i riješavaju na osnovu zakona koji su na snazi.
“Rečeno nam je da čekamo”
Nazmi Muljaku, iako smatra da njegovoj supruzi nije ponuđen odgovarajući tretman ni u bolnici u Peći ni u KKUK-u, nije podnijeo žalbu – barem „ne do sada“.
Piše da su još u dijagnostičkim procedurama i da moraju da čekaju.
Govoreći za Radio Slobodna Evropa, Muljaku, stanovnik opštine Istok, kaže da ljekari u Peći nisu uspijeli da utvrde dijagnozu njegove supruge, uprkos nekoliko uzastopnih provjera.
Poslijednje nedelje februara, par se uputio u KKUK.
„Morao sam da nađem nekoga da interveniše, tako da je [žena] primljena u bolnicu“, kaže suprug.
„Žena je u lošem stanju. Rekli su nam da moramo da sačekamo. Mislim da se to ne tretira kako treba“, dodaje on.
Na šta se pacijenti žale?
Dugo čekanje na usluge jedna je od glavnih žalbi pacijenata, prema Udruženju za prava pacijenata na Kosovu.
Česte su i pritužbe na nepravilan način komunikacije ljekara kada pacijenti traže usluge od njih, zatim na nedovoljno esencijalnih ljekova ili čak na ljekarske greške.
Udruženje je tokom prošle godine dobilo oko 300 pritužbi, kaže za RSE njegov predsjednik Besim Kodra.
On ukazuje da žalbe prikupljaju mnoge institucije, kao što su KKUK, Ministarstvo zdravlja i druge, a na kraju se obraćaju Ljekarskoj komori Kosova. Ali, tokom prošle godine, kako kaže, riješena su samo dva slučaja.
Kodra ne daje detalje o ovom poslijednjem, ali sa zakonima na snazi – u zavisnosti od prekršaja zdravstvenih radnika – može se izreći niz mjera, od preporuke ili izvinjenja pacijentu do privremenog ili trajnog povlačenja licencu za rad.
Ali, Kodra kaže da je “postupanje po žalbama jadno”.
„Ministarstvo [zdravlja] uglavnom prima žalbe [ljekarskim] odijeljenjima, ali ne obezbijeđuje mnogo nadzora preko Zdravstvene inspekcije, pošto je [inspektora] malo“, dodaje on.
Građani šalju žalbe i Zaštitniku građana. U pisanoj izjavi datoj Radiju Slobodna Evropa, ova institucija kaže da variraju – od kašnjenja u pravovremenoj dijagnostici i lječenju do anonimnog lječenja u nedostatku potrebnih prostora.
Narodni advokat kaže da je posebno preporučio Službi kliničkih i univerzitetskih bolnica Kosova (ShSKUK) da stvori neophodne prostore za ginekološku kontrolu žena i dijevojčica.
Prema riječima ombudsmana, u zdravstvenim ustanovama na Kosovu postoje „kršenja ljudskih prava za pristup dostojanstvenim, kvalitetnim i blagovremenim zdravstvenim uslugama“.
Šta kažu ŠSKUK i drugi?
ShSKUK, koji nadgleda KKUK i regionalne bolnice, priznaje da su evidentne.
Član odbora Besim Demoli kaže da će ŠSKUK morati da formira posebnu komisiju, koja bi se hitno bavila slučajevima ljekarskog nemara.
On kritikuje Ljekarsku komoru Kosova, rekavši da ona štiti svoje članove i da ne izriče zaslužene kazne.
“Ne možemo poboljšati kvalitet usluge i odgovor sa odom”, kaže Demoli.
Međutim, odgovor u Ljekarskoj komori Kosova je drugačiji. U pisanoj izjavi datoj REL-u, navodi se da „tužilac Komore počinje istražni postupak onog trenutka kada prihvati žalbu oštećenog” ili „čak i kada se sazna da je ljekar učinio prekršaj”.
„U Tužilaštvu Komore, tokom 2023. godine do februara ove godine, zaprimljene su približno 73 žalbe različite prirode. Značajan broj njih je bio sa navodima o neadekvatnom tretmanu”, navodi se u saopštenju.
Uprkos insistiranju RSE-a, Vijeće nije dalo informacije o tome koje je kazne izreklo kada je kršenje utvrđeno.
Slično, Ministarstvo zdravlja – kaže da se bavi pritužbama koje dobije, ali ne navodi mnogo detalja.
„Zdravstvena inspekcija – koja svoje poslove obavlja u skladu sa zakonom, odnosno kontroliše zdravstvene ustanove, ali i zdravstvene radnike – u slučaju prekršaja ili neobavljanja usluga preduzima mjere u skladu sa zakonskim odredbama i obraća se nadliježnim organima. , kažu u Ministarstvu zdravlja za Radio Slobodna Evropa.
Prema izvještaju ovog ministarstva u 2023. godini, broj pritužbi pacijenata je bio 214. Od toga je „odgovor dobilo 89“, ali nije jasno šta.
U prošlosti je bilo nekoliko slučajeva kažnjavanja zdravstvenih radnika koji su postali javni.
Krajem 2022. godine ljekar iz Gnjilana je uhapšen zbog „nesvjesnog lječenja” dijeteta sa autizmom, u privatnoj klinici.
Iste godine su im oduzete dozvole i nekoliko medicinskih sestara je uhapšeno zbog maltretiranja jedne starije žene u staračkom domu.
Radio Slobodna Evropa je nekoliko puta izvještavao o dugim čekanjima u KKUK-u, nedostatku ljekova ili čak ljekara.