Od sutra počinje provjera poslova za kese, biće najavljene kazne

Mjesec dana od stupanja na snagu Administrativnog uputstva o plastičnim kesama građani su već počeli da plaćaju od 5 do 10 centi po kesici.

Dok su stručnjaci za životnu sredinu i pojedini građani pozdravili ovu odluku, neki od njih kažu da na Kosovu uslovi života još uvjek nisu dovoljni za plaćanje računa.

Neki privrednici sprovode odluku Ministarstva životne sredine o kesama, neki ne. Međutim, svi su ohrabreni od strane stručnjaka za životnu sredinu, smatrajući to pravim korakom za dobrobit životne sredine i uz pristupačne troškove.

Građanka Safete Šalja, koja je ulazila na pijacu u Prištini, rekla je za KosovaPres da je odluka o prodaji kesa svjest o nezagađivanju životne sredine, dok je istakla da su plate na Kosovu preniske da bi se kupila i jedna kesa.

„Bolje je jer je mjesto dobro, štedi džakove smeća na ulicama, jako je dobro plaćeno. Kako to ispunjava uslove da mi proda torbe, jer imamo veoma male plate i to ne ispunjava uslove”, rekla je Šalja.

Takođe, Nejdžet Kastrati je rekao da zagađenje životne sredine zavisi od građana i da riješenje ove situacije zahtijeva prodaju kesa.

Predsjednik udruženja „Konzumatori” Selatin Kačaniku rekao je za KosovaPres da bi najbolji način za prodaju kesa bio povraćaj novca u slučaju da se pakovanje vrati.

„Bilo bi dobro da svi zajedno nosimo brigu o životnoj sredini, deo proizvođača, deo građanina i svi učestvuju u zaštiti životne sredine u vezi sa kesama i drugom ambalažom, na način da mi učestvujemo u plaćanju, ali ta uplata treba da bude akontacija ali da nam se vrati u trenutku kada vratimo ambalažu i time bismo direktno doprineli čišćenju, čistoj životnoj sredini, koliko smo je do sada zagađivali, ali ovih 5 centi ne garantuje da ćemo vratiti torbu, ne garantuje da će okolina biti očišćena“, rekao je Kačaniku.

Ekspert za životnu sredinu, Agron Bektaši, odluku o prodaji plastičnih kesa smatra pravim korakom za životnu sredinu. On je rekao da svi poslovi treba da počnu sa prodajom kesa.

U međuvremenu, Visar Šehu, savjetnik u Ministarstvu životne sredine, takođe je pokazao pravila kojih se preduzeća moraju pridržavati kada prodaju kese.

„Po administrativnom uputstvu postoji više vrsta plastičnih kesa, do 25 mikrona, tanke kese za jednokratnu upotrebu, potpuno su zabranjene. Plastične kese od 25 do 50 mikrona, ovo je kesa koja ne može da ima ovaj logo i ujedno se mora platiti, a treća kategorija iznad 50 mikrona ne treba da se plaćaju, jer su veoma upotrebljive i debele. i nisu štetni po životnu sredinu. Isto tako, druga kategorija bilo koje vrste mikrona, ali koje nemaju rukavice, služe za pričvšćenje voća i povrća i ne plaćaju se“, rekao je Šehu.

Šehu je upozorio da će od slijedeće nedelje početi da nadgledaju poslovanje.

On je rekao da će privrednike koji se ne pridržavaju administrativnog uputstva za prodaju kesa prema uredbi kazniti tržišna inspekcija.

„Upravnim uputstvom je predviđen i deo inspektorata, odnosno kazne za one koji ne poštuju ovo administrativno uputstvo. Naš cilj nije da kaznimo, ali ako se primeti da ovo administrativno uputstvo neće biti sprovedeno, naravno da će preduzeti mjere tržišne inspekcije”, rekao je Šehu za KosovaPress.