Sadašnji gradonačelnici Sjeverne Mitrovice, Leposavića, Zvečana i Zubinog Potoka moraju da podnesu ostavke. Ovo je ocijena analitičara u zemlji, kao jedno od najpraktičnijih riješenja pred određivanje datuma izbora u ovim opštinama. Procjenjuju da je postupak organizovanja peticije dvostruki trošak.
Iako je Administrativno uputstvo koje građanima četiri opštine na sjeveru Republike omogućava da putem peticije smjene predsjednike opština trebalo da bude gotovo 1. septembra, tako nešto se još nije dogodilo.
Međutim, prošle nedelje je nacrt ovog uputstva pušten na javnu raspravu, za koju se navodi da je u završnoj fazi pre usvajanja.
Dokument, za koji se smatra da otvara put novim izborima na sjeveru zemlje, predviđa oblike razrešijenja gradonačelnika putem peticije i procjenat potpisnika.
Za politikologa Fidana Ukaja, oblik smjene predsjednika kroz peticiju je opisan kao pogrešan, rekavši da su zahtijevi EU i SAD da se što prije odredi datum izbora na sjeveru.
“Riješenje je sastanak sa predsjednicima tih opština, odlaganje ostavke i određivanje datuma izbora”, izjavio je za RTK politikolog Fidan Ukaj.
Analitičar Gazmir Raci kaže da Vlada sprovodi sve dogovore koji su proizašli sa sastanka u Bratislavi.
„Ako je to u okviru zakona, mogu se organizovati, naravno, Vlada ima zadatak da nađe zakonsko riješenje u skladu sa ustavom, ali je važno da je Kosovo prihvatilo obaveze Bratislave i da je implementirajući većinu tačaka“, rekao je Raci.
U međuvremenu, u Demokratskom institutu Kosova kažu da bi izlazak na izbore putem peticije imao dvostruku cijenu za zemlju.
„Ponuda ostavki bi ponudila građanima da izraze svoju volju… dok je trenutno institucionalni fokus na metodu peticije, koji će imati duple troškove jer će biti organizovana dva izborna procesa, a Kosovo neće uspijeti da završi proces u roku. kao što je obećano u okviru procesa dijaloga u Bratislavi“, rekao je Eugen Cakoli iz KDI.
Jedan od osnovnih zahtijeva međunarodnog faktora je da se što prije održe vanredni izbori u četiri sjeverne opštine prenosi Telegrafi.