Pred zimu koja donosi povećane troškove grejanja, građani opština Peć i Prizren suočavaju se sa visokim računima za struju, dok stručnjaci apeluju na racionalnu potrošnju kako bi se smanjili kućni izdaci i očuvala životna sredina. Ekonomisti i eksperti predlažu izolaciju domova, pravilno korišćenje uređaja i male, svakodnevne korake poput gašenja svetla, uz podršku subvencija koje pomažu građanima da prebrode energetske izazove.
Nebojša Nakalamić iz Velike Hoče, čija porodica ima sedam članova kaže da mu je mjesečni račun skoro 50 evra, ali nema mogućnost da smanji potrošnju.
„Štedimo koliko smo u mogućnosti. Račun dolazi između 45 i 50 evra za našu sedmočlanu porodicu. Najviše se grejemo na drva. Bojler je uvek uključen, takođe i mašina za pranje veša često radi jer je nas sedmoro. Nemoguće je samo noću ustajati kad je jeftina struja, mora i preko dana da se pere“, kazao je Nakalamić.
Diplomirani ekonomista, Šaćir Ibra za Radio Astra navodi prednosti uštede električne energije kao što su kućni budžet, ali i očuvanje životne sredine.
“Energija mora da se troši racionalno. Ni u svetu ni kod nas je nema u potrebnoj količini, a potrebe za njom svakim danom rastu. Trebamo voditi računa da naša potročnja bude racionalna, a samim tim, ekonomična potrošnja je jedan vid štednje koji dovodi do uštede kućnog budžeta, jer će nam računi za struju biti manji na kraju meseca, ali se time postiže i veća ekološka efikasnost na zaštitu prirode i životne okoline”, kazao je Šaćir.
Ekspert za elektrotehniku iz Peći, Vesel Nikći kaže za Radio Peja savetuje šta je sve potrebno uraditi kako bi se smanjila potrošnja električne energije.
„Svako domaćinstvo može ograničiti potrošnju na 800 kWh mesečno racionalnom upotrebom svih kućnih aparata. Od ukupnih 800 kWh, preporučljivo je da oko 300 kWh bude utrošeno u skupljoj tarifi, a 500 kWh u jeftinijoj. Na taj način računi neće prelaziti 41 evro. Ako je kuća izolovana, toplota neće izlaziti napolje, pa će aparati raditi kraće i potrošnja neće biti velika. U tom slučaju, grejanje na struju može biti isplativo”, kazao je Nikći.
Kaltrina Kolukaj iz nevladine organizacije “Hodaj drugačije” iz Prizrena, kaže za TV Prizreni da sitni koraci poput gašenja svetla mogu dosta doprineti uštedi električne energije kada bi ih svi praktikovali.
“Štednja energije na Kosovu je od vitalnog značaja, s obzirom da imamo ograničene kapacitete i da zavisimo od elektrana A i B. Imamo veću potrošnju od kapaciteta koje imamo na Kosovu. Pomenula sam neke probleme, ali problem je i nebriga građana, jer ne štede energiju, ne možda zato što ne žele, već zato što nemaju druge alternativne oblike. Međutim, mali koraci kao što su gašenje svetla ili ušteda energije, posebno zimi kada se koristi i grejanje, moguće je zagrejati samo prostorije koje koriste u stanu. Kada svi obraćali pažnju na ove sitnice, to bi imalo veći uticaj. Dobra stvar koju Vlada radi su male subvencije, jer nemaju svi građani mogućnost da kupe efikasniju opremu ili da ulažu u izolaciju kuća ili sistem rasvete i prozora”, kaže Kolukaj.
Ekonomisti naglašavaju značaj racionalne potrošnje energije, što ne samo da smanjuje račune, već i doprinosi očuvanju prirode. Sa druge strane, građani poput Nebojše Nakalamića, ističu da uprkos štednji, visoka potrošnja struje ostaje neizbežna zbog osnovnih potreba velikih porodica.