Premijer Albanije Edi Rama je u intervjuu za Bi-Bi-Si, govoreći o tenzijama na sjeveru Kosova, stao na stranu EU i SAD, suprotstavljajući se na taj način pristupu Aljbina Kurtija u ovoj situaciji.
Rama je naglasio da međunarodni partneri ne žele da se dodvore Srbiji, ali žele da se Kosovo kao država podigne na još jedan nivo, gde će ga nakon konačnog sporazuma priznati svi.
„Na sjeveru Kosova je uznemirujuća situacija, ali neću je previše naglašavati u smislu opasnosti. Reći ću samo da je ova situacija prvobitno izazvana napuštanjem institucija od strane Srba, što je stvorilo vakuum. I drugo, od insistiranja kosovskih vlasti da se ti gradonačelnici smeste u prazne kancelarije, gde je većinsko srpsko stanovništvo. Dobro je što su održani izbori i što se pokazalo da demokratske procese niko ne može držati kao taoce u nezavisnoj zemlji, ali nije bilo dobro insistirati na ulasku ovih gradonačelnika u prazne opštine uz pomoć policije i miješanje Kfora i ranjavanje vojnika”, rekao je Rama.
Rekao je da nije ovde da bi bilo koga krivio.
„Mislim da je šira perspektiva pozitivna. Srbija i Kosovo su, zahvaljujući Kurtiju i Vučiću, veoma blizu zatvaranja istorijskog sporazuma. Takođe vjerujem da je činjenica da je sporazum tako blizak, zasnovan na francusko-njemačkom predlogu uz obostrano priznanje, iznjervirala obije strane. To je kao par na vratima opštine prije nego što se vjenčaju, koji počinju da sumnjaju“, rekao je on.
„Mislim da nema drugog načina na svjetu da ovaj sporazum ne bude napravljen. Bili smo na samitu Evropske zajednice sa svim liderima u Moldaviji i svi su, a posebno francuski predsednik i nemačka kancelarka, uvereni da Kurti i Vučić treba da sednu za što i zaključe sporazum“.
„Žao mi je što to kažem, ali isto mislim i to nije servilna pozicija, ali sam uvjeren da su SAD i EU u pravu i da je Albini potpuno u krivu, jer ne pokušavaju da udovolje Srbiji, već da podići Kosovo na viši nivo, što znači državu koju svi priznaju, koja može da ima mjesto u UN i bilo kojoj drugoj instituciji“.
On je rekao da je ulazak gradonačelnika u kancelarije uprkos dobrim savjetima dobrih prijatelja Kosova, bez kojih Kosovo ne bi bilo ovo što je danas, preteran korak.
„Mislim da Srbija nije opasnost za Kosovo od 1999. godine, ona je definitivno izgubila Kosovo od 1999. Sada je vrijeme za mir, za normalizaciju, da prihvatimo da Srbija sporazumno da ono što joj pripada, tako da je asocijacija opština sa srpskom većinom, i pravo da Srpska pravoslavna crkva ima svoju delatnost na Kosovu i da Srbija prihvati da Kosovo više ne postoji i da prihvati međusobno priznanje“, rekao je Rama za Euronews.