Šea za RTK: Razočaranje jer Srbija ne sarađuje na slučaju Banjska

Na prvu godišnjicu napada na Banjsku, bivši portparol NATO-a tokom rata na Kosovu Džejmi Šej izrazio je razočaranje državom Srbije koja nije preduzela mere protiv umešanih u ovaj slučaj. Prema njegovim rečima, Srbija će ovaj slučaj iskoristiti kao izgovor za odugovlačenje postupaka. Shea kaže da je sjeveru Kosova potreban period zatišja i implementacije dogovora postignutih u Briselu i Ohridu.

Shea, bivši portparol NATO-a tokom rata na Kosovu, rekao je da će Srbija očigledno iskoristiti neizdaju umiješanih u slučaj Banjska kao izgovor za odlaganje postupka.

Shea je za RTK rekao da se mora zadržati međunarodni pritisak na Beograd da u potpunosti sarađuje u istrazi o Banjskoj i da demontira objekte za obuku i opremu. Prema njegovim rečima, dokazi koje sada donosi rad kosovske policije i pravosuđa predstavljaju osnovu na kojoj se može vršiti veći pritisak na Srbiju. Prema njegovim rečima, dijalog Beograda i Prištine trebalo bi uskoro da se nastavi.

„Tako da očekujem da će mere EU protiv Kosova biti ukinute kasnije ove jeseni, pod uslovom da na severu postoji period zatišja i da Priština uloži napore da reintegriše Srbe u policiju, pravosuđe i lokalnu administraciju. Vučić je pozvao da se to dogodi i to će za njega biti test da konstruktivno radi na tome da se to sprovede”, rekao je bivši visoki zvaničnik NATO-a.

Za sever Kosova, Shea je rekao da postoji potreba za periodom mira za stvaranje 4 opštinske vlasti i multietničke policije, pravosuđa i javne administracije, a mora se raditi na sprovođenju mnogih koraka normalizacije kako je dogovoreno između Beograda i Prištine u Ohridu prošle godine.

Što se tiče izbora u SAD i mogućnosti da oni utiču na Kosovo, ona ne veruje da će SAD biti manje angažovane, bez obzira ko pobedi u SAD.

On je govorio i o kupovini aviona koje je Srbija kupila od Francuske. Prema njegovim rečima, za Srbiju je bolje da kupuje francusku i evropsku vojnu opremu, nego rusko ili kinesko oružje.

Na pitanje kako Rusija, preko svog saveznika Srbije, ima za cilj da destabilizuje region i minimizira svoju ulogu na Balkanu, Shea je rekao da je najbolji način da se minimizira zlonamerni uticaj Moskve normalizacija odnosa između Kosova i Srbije.

Prošlo je godinu dana od terorističkog napada na severu Kosova i još uvek nema mera i kazni protiv Srbije, kako to ocenjujete?

Shea: Razočaravajuće je što Srbija tek treba da preduzme mere protiv onih koji su umešani u prošlogodišnji napad na Banjsku. Vlada Srbije je zatražila informacije i dokaze od Prištine, koji još nisu dostavljeni. Dakle, to će Srbija očigledno iskoristiti kao izgovor za odugovlačenje procedura. S druge strane, prištinsko pravosuđe je prošle nedelje objavilo optužnicu protiv 45 osoba umešanih u napad u Banjskoj. Ove optužnice su zasnovane na jednogodišnjoj istrazi i prikupljanju dokaza, tako da bi ovaj materijal trebalo da koristi Beograd za hapšenje dotičnih osoba, a takođe i druge zemlje za stavljanje ovih lica na listu zabrane putovanja i hapšenja. Mora se zadržati međunarodni pritisak na Beograd da u potpunosti sarađuje sa istragom Banjska i da demontira strukture za obuku i opremu iza nje.

Srbija ne predaje nalogodavce i učesnike terorističkog napada u Banjskoj u septembru 2023.

Shea: Ali dokazi koje sada donosi rad kosovske policije i pravosuđa pružaju solidnu osnovu na kojoj se može izvršiti veći pritisak na Srbiju.

Šta mislite o nedavnim dešavanjima na severu Kosova?

Shea: Potreban nam je period mira da uspostavimo 4 općinske vlasti i multietničku policiju, pravosuđe i javnu upravu. Ne trebaju nam jednostrani i nekoordinisani koraci bilo koje strane, već implementacija mnogih koraka normalizacije koji su dogovoreni između Beograda i Prištine na Ohridskom jezeru prošle godine. Obje strane moraju održati svoje obaveze. Rješavanje pitanja registarskih tablica pokazuje da je saradnja moguća uz dobru komunikaciju i taktičnu diplomatiju. Bliska koordinacija između vlade Kosova i KFOR-a i zapadnih partnera Kosova je od suštinske važnosti kako bi se osiguralo da nastavimo na postepeni, korak po korak, da povećamo poverenje srpske zajednice na severu i da se borimo protiv dezinformacija i mešanja.

Iako Kosovo, kao država na koju je Srbija izvršila agresiju, Evropska unija ne ukida ranije nametnute mere, da li je došlo vreme da oni odu?

Shea: Premijer Kurti je ove sedmice u Briselu koji svakako može lobirati za ukidanje mjera EU. On je poslušao savet EU da se most u Mitrovici ponovo ne otvara za saobraćaj. Ali novo rukovodstvo EU tek treba da preuzme dužnost nakon izbora za Evropski parlament prošlog juna. Nova komisija imenovana je tek danas. Dijalog Beograda i Prištine trebalo bi uskoro da se nastavi. Tako da očekujem da mere EU protiv Kosova budu ukinute kasnije ove jeseni, pod uslovom da na severu postoji period zatišja i da Priština uloži napore da reintegriše Srbe u policiju, pravosuđe i lokalnu administraciju. Vučić je pozvao da se to dogodi i to će za njega biti test da konstruktivno radi na tome da se to sprovede.

Srbija sklopila ugovor za kupovinu aviona od Francuske, koliko je naoružanje Srbije opasno za region?

Ši: Bolje je da Srbija kupuje francusku (i evropsku) vojnu opremu nego rusko ili kinesko oružje. Ovaj sporazum će barem pomoći da se Beograd strateški poveže sa Zapadom, što bi trebalo da bude cilj ukupnog mira i stabilnosti na Zapadnom Balkanu. Srbija je takođe potpisala sporazum sa Nemačkom o isporuci litijuma. Moramo se nadati da ovo označava odluku Vučića da se angažuje sa evropskim susedima Srbije i da energičnije nastavi integraciju svoje zemlje u EU.

Rusija preko svog saveznika Srbije ima za cilj da destabilizuje region, kako minimizirati ulogu Rusije na Balkanu?

Shea: Najbolji način da se minimizira zloćudni uticaj Moskve je da se normalizuju odnosi između Beograda i Prištine i da se snažno odgovori na napore Milorada Dodika u Bosni da potkopa bosanski ustav i državu. Rusija napreduje zbog nesuglasica i tenzija koje njena propaganda može iskoristiti, igrajući jednu stranu protiv druge. Dakle, rješavanje sporova i davanje svim zemljama regiona jasne evropske i transatlantske perspektive je najbolji način da se smanji kapacitet Moskve da nam nanese štetu. Također možemo pomoći zemljama u regiji da budu otpornije na sajber napade, kampanje dezinformacija i sabotaže ili agresivne obavještajne operacije.

Sada se približavaju izbori u SAD, koliki uticaj oni mogu imati u regionu Balkana, ali i dešavanja u dijalogu Kosovo-Srbija?

Shea: Prethodna Trampova administracija je takođe radila na poboljšanju odnosa između Beograda i Prištine. Trump je čak bio domaćin samita u Bijeloj kući i imenovao specijalnog izaslanika za regiju. Trump se ponosi svojom sposobnošću da djeluje kao mirotvorac. Dakle, ako pobedi u SAD u novembru, očekujem da ostane angažovan na Kosovu. Ako Haris pobedi, očekujem da će se nastaviti podrška koju Bajdenova administracija pruža dijalogu Beograda i Prištine i podršci bezbednosti Kosova i eventualnoj transatlantskoj integraciji. Dakle, generalno, ne vjerujem da će SAD biti manje angažirane.