Odbor za budžete, rad i transfere na današnjoj sjednici usvojio je Nacrt zakona o porezu na nekretnine, uz brojne kontroverze ministra finansija Hekurana Muratija i poslanika opozicije.
Ministar Murati je rekao da će ovim nacrtom zakona biti oprošteno prvih 100 evra poreza na imovinu, što će, prema njegovim riječima, smanjiti poresko opterećenje građana.
On je rekao da je u nacrtu zakona predviđeno i smanjenje cenzusa poreza na imovinu sa 0,15 odsto na 10 odsto, ali je naglasio da će od 2025. godine početi primena progresivnog poreza.
“Predlog je da se obveznicima poreza na imovinu odbiju ili oproste prvih 100 eura do iznosa tekuće godine, kako bi se građanima olakšao teret. Štaviše, što se tiče 2024. godine, postoje neke prolazne promjene, na primjer iznos koji se odbija od poreza ili oporezive vrijednosti stambenog prostora u sadašnjem zakonu iznosi 15 hiljada eura, dok je prijedlog da se udvostruči na prvih 30 hiljada evra. Izmjena je napravljena i u vezi sa zemljištem, tako da je prvih 50.000 evra vrijednosti poljoprivrednog zemljišta oslobođeno poreza”, rekao je on.
Međutim, narodni poslanik opozicionog LDK-a i premijer nelegalne Vlade, Avdulah Hoti, izjasnio se protiv ovog nacrta zakona. On je kritizirao ministra Muratija što je na ad-hoc način poduzeo veliku reformu poreza na imovinu, što je prema njemu neprofesionalno i štetno.
On je izneo neke podatke za koje je rekao da je sam izračunao, pri čemu ističe pad opštinskih prihoda i utrostručenje poreza na imovinu za preduzeća.
Replicirao je ministar Murati, koji je rekao da će i na osnovu proračuna narodnog poslanika Hotija, opštine ipak uspjeti da naplate prihod od poreza na imovinu iznad prošlogodišnjeg nivoa.
U međuvremenu, što se tiče progresivnog poreza, Murati je rekao da ne vidi nikakav problem da neko čija je vrijednost imovine veća od 5 miliona eura plati veći porez.
Zastupnik opozicionog AAK-a, Palj Ljekaj, također je bio kritičan prema pristupu ministra Muratija porezu na imovinu.
Odbor je na današnjoj sjednici razmatrao i izvještaj sa amandmanima Odbora za obrazovanje, nauku, tehnologiju, inovacije, kulturu, omladinu i sport na Nacrt zakona o predškolskom vaspitanju i obrazovanju i na Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o statusu i Prava palih boraca, invalida, veterana, pripadnika Oslobodilačke vojske Kosova, nasilnika tokom rata, civilnih žrtava i članova njihovih porodica.