Slobodno kretanje na Balkanu i dalje se ne odnosi na Kosovo i Bosnu

Ograničavanje slobodnog kretanja građana Kosova prema Bosni i Hercegovini se nastavlja, iako su u okviru Berlinskog procesa 3. novembra 2022. godine potpisani sporazumi o međusobnom priznavanju ličnih karata, diploma i drugih dokumenata. Skupština Kosova ratifikovala je Sporazum o slobodnom kretanju ličnim kartama na Zapadnom Balkanu, ali Bosna i Hercegovina to još nije učinila.

Uprkos sporazumu o slobodi kretanja između dve zemlje, Kosova i Bosne i Hercegovine, koji proizilazi iz Berlinskog procesa, ni Kosovari ni Bošnjaci ne mogu slobodno da putuju sa Kosova u Bosnu i Hercegovinu i obrnuto. To je zato što sporazum o kretanju ličnim kartama nije naišao na podršku svih entiteta Predsjedništva BiH.

Zamjenica kosovskog premijera Emilija Redžepi kaže za Radio Kosova, da dok etnički Srbi, predvođeni predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom, krše sporazum, ona je u stalnom kontaktu sa svim bosanskim političarima koji su u Vladi. , kao i sa poslanicima iz različitih političkih partija, koji su spremni da glasaju i ratifikuju sporazum u Skupštini BiH i priznaju Kosovo kao nezavisnu državu.

„Nastavlja se naše lobiranje kod predstavnika i predsjednika Parlamenta Bosne i Hercegovine. Imamo podršku bošnjačkih i hrvatskih predstavnika i očekujemo da Srbi shvate da ovaj sporazum mora biti ratifikovan. Ovo imajući u vidu da u razgovorima sa međunarodnom zajednicom kažu da su faktori stabilnosti, pomirenja i potpisivanja sporazuma, ali kada se vrate u Bosnu blokiraju dotične procese“, kaže Redžepi.

Da li se očekuje da će se ovaj sporazum u skorije vrijeme naći na dnevnom redu Vijeća ministara Bosne i Hercegovine, još uvijek nije izvjesno. Međutim, potpredsjednica Vlade Redžepi kaže da, na osnovu njenih razgovora sa bosanskohercegovačkim vlastima, proces prvo mora ići u Vladu, a potom o njemu glasati poslanici u Parlamentu BiH.

„Mi vršimo stalni pritisak na Vladu Bosne i Hercegovine. Ministar Konaković je obećao da će sporazum staviti na dnevni red. Takođe, vršili smo stalni pritisak na bosanskohercegovačke predstavnike u parlamentu, ali smo istovremeno tražili i od turskog predsednika Redžepa Taipa Erdogana da izvrši pritisak na predstavnike Republike Srpske, da ublaže svoje stavove po ovom pitanju“, rekla je Redžepi.

Neratifikacija sporazuma i vizni režim otežali su putovanja bosanskih državljana koji žive na Kosovu, ali su porijeklom iz Bosne. Rasim Demiri, predsednik Koalicije “Vakat”, kaže za Radio Kosovo da je i njemu dva puta odbijena viza za putovanje u Bosnu i Hercegovinu.

“Vjerujte, ja lično smatram se žrtvom viznog režima, jer sam dva puta pokušavao da dobijem vizu i istu su odbile vlasti Bosne i Hercegovine. Vjerujte mi, to je veoma komplikovan proces jer je potrebno mnogo dokumenata. Poslednji put sam bio u Bosni 2015-16, i to ne kao predstavnik Bošnjaka niti kao Rasim Demiri, već je to bila parlamentarna posjeta, gde su nam vize izdate u Briselu”, izjavio je on.

U međuvremenu, Sabina Čudić, bosanskohercegovačka poslanica u Parlamentu BiH, ranije je za Radio Kosovo rekla da „Bosna i Hercegovina ima složeno rukovodstvo i za to Republika Srpska odbija i najumjerenije mjere, kao što je priznavanje putnih isprava, kao što je osnovno pravo na slobodu kretanja.

„Nažalost, lagla bih vas ako bih rekao da postoje značajne promjene u spoljnoj politici Bosne u odnosu na Kosovo. Međutim, mi pokušavamo da obezbijedimo da kroz Berlinski proces studenti i građani naših zemalja mogu slobodno da se kreću, čemu sam lično svjedok, gde članovi moje porodice koji su Kosovari ne mogu da se kreću. Ono što se nadam je da će kao prvi korak to biti normalizacija odnosa između naših zemalja. Tražim više strpljenja i razumjevanja od Kosovara da shvate da je naša spoljna politika delikatna, jer postoji koordinacija sa Republikom Srpskom i sa svim ostalim mehanizmima političkog spektra koji čine vlast. U tom kontekstu, nažalost, nećemo videti napredak”, rekla je Čudić.

Političari bosanskih Srba i dalje blokiraju slobodu kretanja Kosovara u Bosni i Hercegovini. Kada je sporazum potpisan, predsjedavajući Savjeta ministara Bosne i Hercegovine bio je član stranke Milorada Dodika (SNSD) Zoran Tegeltija. Bosna i Hercegovina ne priznaje nezavisnost Kosova, pa su državljani obije zemlje, ukoliko žele da putuju u dotične zemlje, obavezni da prethodno pribave ulaznu vizu.