Suđenja za ratne zločine: Od 74 osuđena – 40 su pripadnici OVK, 34 pripadnici srpskih snaga

Rat Oslobodilačke vojske Kosova do sada je kroz nekoliko sudskih procesa presuđivalo najmanje pet pravosudnih institucija. Od 74 do sada osuđene osobe, 40 su bivši pripadnici Oslobodilačke vojske, a samo 34 pripadnici srpskih zločinačkih snaga. Početkom suđenja u odsustvu, stručnjaci za pravosuđe se nadaju da će istina o zločinima koje je Srbija počinila tokom rata na Kosovu početi da se otkriva.

Od kraja rata na Kosovu je podignuto na stotine optužnica i suđenja za ratne zločine od strane pet institucija koje se bave pravosudnim sistemom, počev od UNMIK-a, Euleksa i Specijalnog tužilaštva, zatim Međunarodnog suda za ratne zločine. Hag, a odnedavno i Specijalni sud.

Od 1999. do 2020. godine bilo je 117 optuženih, od kojih 62 Albanaca, 49 Srba i ostalih nesrpske nacionalnosti. Ovo se navodi u izvještaju Kosovskog instituta za pravosuđe.

Iz ovog Instituta govore o različitim faktorima koji su doveli do ovolikog broja Albanaca optuženih za ratne zločine, za razliku od manjeg broja srpskih optuženih.

Važan faktor koji cijenimo i o kome smo napravili izvještaj koji je uticao na ovaj element je takođe uticao na političku spremnost na Kosovu, da izradi i ima nacionalnu strategiju za istragu, krivično gonjenje i suđenje za ratne zločine, takođe znate da nakon rata, razne međunarodne institucije, poput UNMIK-a, Euleksa, optužene su za ratne zločine, koje nisu ispunile svoj mandat i ovlašćenja kako treba, kao i pravosudni sistem kada je doneo U. nadležnost Specijalnog tužilaštva Kosova, imala je svoje mane i danas smo u takvoj realnosti“, rekao je Astrit Kolaj, istraživač u IKD.

Za ratne zločine do sada su snažnim odlukama osuđena 74 lica iz svih pravosudnih struktura, gde je Haški tribunal uglavnom osudio nadređene Srbije koji su bili umješani ili odgovorni za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti na Kosovu. Od ovih 74 osuđena lica, 40 su bivši pripadnici Oslobodilačke vojske Kosova, a 34 pripadnici srpskih snaga, kažu u Fondu za humanitarna prava.

„Razlog zašto Srbima nije moglo da se sudi na Kosovu je njihovo nepostojanje na Kosovu, nedostatak međunarodne pravne saradnje Kosova i Srbije, jer Srbija nije izručila svoje državljane na suđenje kosovskim sudovima. . Zbog toga smo tokom međunarodnih misija imali više optužnica ili kazni protiv pripadnika OVK. Već imamo izmjenu zakona o krivičnom postupku, gde je moguće podizanje optužnica i suđenja u odsustvu, a stupanjem na snagu ovog zakona imamo 10 Srba koji su u odsustvu optuženi za zločine počinjene na Kosovu tokom rata, rekao je Amer Alija, Fond za humanitarno pravo.

Početkom suđenja u odsustvu na Kosovu, stručnjaci za pravosuđe nadaju se da će istina o zločinima koje je Srbija počinila tokom rata na Kosovu početi da se otkriva prenosi RTK.