Ljetnje računanje vremena na Kosovu i zemljama Evrope prestaje sutra, u nedelju 29. oktobra, u 03.00 sata kada se časovnici vraćaju jedan sat unazad, na 02.00.
Samo trećina zemalja u svjetu praktikuje ljetnje računanje vremena, a velika većina je u Evropi. U Evropi samo Jermenija, Azerbejdžan, Belorusija, Gruzija, Island, Rusija i Turska ne primjenjuju pomjeranje sata dvaput godišnje – na početku i kraju ljetnjeg računanja vremena.
Evropska unija je pre nekoliko godina najavila da će ukinuti ljetnje računanje vremena zbog izostanka veće koristi od toga, a i zato jer ta promjena računanja dvaput godišnje izaziva prevelike troškove, ali ukidanje se još nije dogodilo.
Prijedlog je 2019. podržao Evropski parlament, ali i dalje treba da ga usvoje države članice.
EU je odlučila 2021. godine da prepusti svojim članicama da odluče da li će stalno imati „ljetnje“ ili ranije uobičajeno „zimsko“ računanje vremena.
Zato će u zemljama EU i ove jeseni časovnici biti vraćeni za jedan sat unatrag, jer nisu odlučile o tom prijedlogu Evropske komisije od pre tri godine da se ukine sezonsko pomjeranje sata u poslednjoj nedelji u martu i ponovno pomjeranje u poslednjoj nedelji u oktobru.
Van Evrope ljetnje računanje vremena je uobičajeno u Sjevernoj Americi gde ga koristi deo SAD i Kanade, kao i u Latinskoj Americi i na Karibima. Egipat je jedina afrička zemlja koja mjenja vreme. Većina Amerikanaca časovnike će pomjeriti u iduću nedelju, 5. novembra.