Vitia: Krajem juna obrada Zakona o zdravstvenom osiguranju

Očekuje se da će jedno od glavnih obećanja Kurtijeve vlade u zdravstvenom sektoru, Prijedlog zakona o zdravstvenom osiguranju, biti finalizovan i upućen Vladi na usvajanje do kraja juna, rekao je ministar zdravlja Arben Vitia.

Vitia je rekao da je nakon pandemije Ministarstvo zdravlja odmah pristupilo izradi studije izvodljivosti zdravstvenog informacionog sistema, koja je završena, te da je ovaj nacrt zakona prošao sve procedure i da je u završnoj fazi razmatranja komentara.

On je naglasio da se uporedo sa ovim zakonom rade i mnogi drugi poslovi, kao što su infrastruktura i ljekovi, poslovi koji su deo procesa zdravstvenog osiguranja.

„Često mi govore da je glavno obećanje u mandatu 2019. godine, na izborima 2019. godine, bilo zdravstveno osiguranje i zdravstveni informacioni sistem. Glavno obećanje na izborima 2021. bilo je da se u prvoj godini obezbijede vakcine i vakciniše 60 odsto stanovništva, što smo i uradili. Dogodila se pandemija i odmah nakon pandemije koja je bila 2020, 2021. i 2022. godine, odmah smo krenuli sa studijom izvodljivosti za zdravstveni informacioni sistem, studijom koja je završena, napravili smo akcioni plan za dijelovanje.

„Sada čekamo samo potpis ministra finansija za kredit Svetske banke da bismo dobili sredstva za početak rada na implementaciji zdravstvenog informacionog sistema. Zakon je sada prošao sve procedure i u završnoj je fazi razmatranja komentara nakon preliminarnih konsultacija i javnih rasprava. Dakle, zakon o zdravstvenom osiguranju je u izradi i kao zaključak zdravstveni informacioni sistem je u poslednjoj fazi prije početka rada, zakon je u poslednjoj fazi prije nego što bude procesuiran u Vladi da bi se procesuirao u Skupštini Republike i u paralelno sa mnogim drugim stvarima, u infrastrukturi u ljekovima i drugim koje su deo procesa zdravstvenog osiguranja“, rekao je on.

On je rekao da se očekuje da će ovaj nacrt zakona biti završen tokom maja mjeseca, ali da je, prema njegovim riječima, za komentarisanje trebalo previše vremena. Vitia izražava uvjerenje da će isti vrlo brzo biti procesuiran za Vladu.

„Ovaj zakon u junu, kažem, bio je u maju, ali zbog raznih komentara koji su bili na desetinama stranica komentara, pošto je to veoma važan zakon koji definiše zdravlje Kosova u narednim godinama, ne kasnimo. ali je trebalo vremena dok se ne odgovori na sve ove komentare i ovaj zakon će vrlo brzo biti procesuiran u Vladi Kosova, a potom i u republičkom parlamentu, gde se očekuje da bude izglasan i da ću odmah početi da radim“ , rekao je.

Šef Ministarstva zdravlja je naveo da problem stvaraju dugovi za lječenje u inostranstvu. Vitia je uz pomoć Ministarstva finansija rekao da otplaćuju ove dugove.

„Mi smo u redu sa ovom stvari. Nažalost, prošle godine smo se suočili sa problemom zbog dugova nagomilanih mnogo, mnogo godina. Naravno, zbog toga smo izgubili malo kredibiliteta kao institucije sa nekim bolnicama koje liječe naše pacijente u inostranstvu. Ali ovde je uz pomoć Ministarstva finansija veći deo duga već otplaćen i nastavlja se jer se sve dijagnoze koje se ne mogu izliječiti na Kosovu i dalje liječe u inostranstvu. Dobra vijest u ovom slučaju je da stalno ulažemo u lječenje ovih dijagnoza, koje se trenutno ne mogu izliječiti na Kosovu, a kao što ste nedavno videli, otvorili smo potpuno nove usluge u KKUK-u, ali ne samo da bi naše pacijenti ne moraju da idu u inostranstvo, već te usluge dobijaju na Kosovu“, rekao je on.

Vitia je rekao da su oko 9 miliona evra zahtijevi za liječenje u inostranstvu. Ali ova količina će se, prema njegovim riječima, smanjiti operacionalizacijom PET SCAN aparata koji vrši detaljno skeniranje ljudskog tijela radi otkrivanja kancerogenih ćelija.

Za ovu uslugu Vitia je rekao da su za liječenje u inostranstvu plaćene desetine miliona evra.

„Zahtijevi su negde oko 8-9 miliona evra za liječenje u inostranstvu, ali ti zahtijevi su samo da vam dam primer. Ranije je za oftalmologiju u inostranstvu bilo negde oko 6 miliona evra, sada se smanjilo na milion, znači pet puta. Ranije smo imali preko 300 slučajeva koji su zahtijevali PET SCAN (detaljno skeniranje ljudskog tijela za otkrivanje kancerogenih ćelija) za odlazak u inostranstvo, što je koštalo od 1.000 do 1.500 evra, sada će PET SCAN 26. juna biti pušten u rad i ovi pacijenti ne treba ići u inostranstvo“, rekao je Vitia.

Vitia je dodao da se radi na drugim uslugama za smanjenje troškova liječenja u inostranstvu prenosi EkonomiaOnline.